• En Yeniler
  • Çok Satanlar
  • Popüler
  • Editörün Seçimi
Toplam 25 ürün görüntüleniyor.

Ankastre ocak, mutfak tezgâhları üzerine monte edilerek kullanılan ocak modelleridir. Modern mutfak tasarımlarında en çok tercih edilen ocak çeşitleri arasında yer alır. Doğalgaz, tüp hem doğalgaz hem elektrikle çalışan farklı modelleri vardır. Küçük ve dar mutfaklar için tek gözlü ve iki gözlü modeller rahatlıkla kullanılabilir. Daha büyük mutfaklar ya da yemek pişirme alışkanlıklarına göre 5 göze kadar çıkabilen modelleri vardır. Siz de mutfağınızda modern tasarımlara yer vermekten hoşlanıyorsanız Simfer'in ankastre ocak modellerini tercih edebilirsiniz.

Ankastre Ocak Modelleri & Özellikleri

Ankastre ocakların kullandıkları enerji türüne, üretimlerinde kullanılan malzeme, teknik özellikleri ve boyutlarına göre değişen birçok modeli bulunur. 30 cm, 60 cm, 65 cm, 70 cm, 90 cm gibi farklı ebat ölçülerine sahiptir. Cam ankastre ocak modelleri 2 gözlü modellerden 5 gözlü modellere kadar tercih edilebilirler. Beyaz , siyah, gri renkleri vardır. Düğmeden otomatik olarak ateşleme özelliğine sahiptir. Otomatik gaz kesme emniyetleri vardır. Kare ve dikdörtgen olarak tasarlanmışlardır. İnox domino ankastre ocak modelleri, iki gözlüdür. 30 cm’lik modellerdir. Dikdörtgen şekilde tasarlanmışlardır. Gri renklidir. Ankastre ocak modelleri arasında emaye ve seramik modellerde bulunur. Geleneksel tarzdan hoşlanan kullanıcılar için ideal ürünlerdir. 

Ankastre ocakların ihtiyaçlarınıza, mutfak alanınıza ve beğenilerinize göre bir çok modeli bulunmaktadır. Ankastre ocak modellerini değerlendirirken bu faktörleri tek tek değerlendirmeniz ve bu soruların yanıtlarına göre karar vermeniz önem taşımaktadır.

Ankastre ocak modellerini seçmeden önce ilk yapılması gereken şey ankastre ocağın yerleşeceği alanın ölçüsüdür. Mutfağınızda ankastre ocağın yerleşeceği bir yuva önceden belirlenmemişse, mutfağınızda tezgahın ihtiyaçlarınıza uygun bir şekilde yerleşeceği alanı belirlemeniz gerekir. Bu alanı belirlerken, yemek hazırlamanız ve rahat çalışmanız için yeterli alanınız olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz.

Ankastre ocağın yerleşeceği alan belirlendikten sonra ilk karar verilmesi gereken konu ankastre ocağın ölçüsüdür. Ankastre ocakları değerlendirirken, ankastre ocakların belirlenen alana sığması ve boş alan kalmaması büyük önem taşır.

Ocak yeri ve ölçüsü belirlendikten sonra, mutfağınızda yer alan mobilya ve aksesuarlarınızın tarzı ve sizin tasarım tercihleriniz başka bir ankastre ocak seçim ölçütüdür. Mutfağınız modern bir tasarımla oluşturulmuşsa daha yalın, daha klasik mobilyalardan oluşuyorsa klasik/retro ocak modellerini tercih edebilirsiniz. Tasarımı göz önüne alırken dikkat edilecek bir başka hususta ankastre ocağın rengidir. Mutfağınız daha koyu renkte ise siyah/gri renkte olan ankastre fırın modellerini, daha açık bir mutfağa sahipseniz beyaz/emaye/cam ankastre ocak modellerini tercih edebilirsiniz.

Doğru modeli seçmek için önemli olacak bir başka konu da kullanacağınız enerji kaynağıdır. Evinizde doğal gaz bulunuyorsa, doğal gazlı modelleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Doğal gazın bulunmadığı konutlarda bazı tüketiciler tüplü modelleri de tercih edebilirler. Gaz kullanımına sıcak bakmayanlar için de son derece şık elektrikli modeller bulunmaktadır. Geçmişte elektrikli modellerde ocağın ısınması için bir süre geçmesi gerekirken, günümüzde elektrikli ocak modellerinin performansları ciddi bir şekilde artmış ve bu süre çok aza indirgenmiştir. Bu nedenle elektrikli ankastre ocakları da gazlı ankastre ocaklarla neredeyse aynı performansta kullanabilirsiniz.

Ankastre ocak modellerinde dikkat edilecek başka bir hususta temizliktir. Bazı kullanıcılar gazlı ankastre ocakların temizliğini zor bulmakta, düz satıha sahip olmalarıyla elektrikli ankastre ocakları daha kolay temizleyebilmektedir. Ocak temizlik kolaylığı da ankastre ocak modeli seçiminde değerlendirilmesi gereken bir faktördür.

Simfer’de ihtiyacınızı tamamen karşılayacak bir çok ankastre ocak modeli mevcuttur. Öncelikle değerlendirilecek konu olan ankastre ocak ölçüsü söz konusu olduğunda Simfer’de hem dört hazneli büyük, hem de iki hazneli küçük ankastre ocak modelleri bulunmaktadır.

Dört hazneli büyük modellerde siyah, gri ya da beyaz cam modellerden herhangi birini seçebilirsiniz. Modele göre hazneler hem döküm ızgara, hem de emaye olarak yapılmıştır. Döküm ızgaralar ısıyı daha iyi yansıtmaları nedeniyle bazı kullanıcılar için tercih sebebi olmaktadırlar. Emaye ızgaralar ise daha kolay temizlendikleri için bazı diğer kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.

İkili modellerde Simfer’de hem elektrik kaynağı, hem de doğal gaz kaynağı kullanan ankastre ocak modelleri bulunmaktadır. Son derece şık görünümleri yanında bu modeller enerji ihtiyacınıza ve kullanım alışkanlıklarınıza göre her türlü ihtiyacınızı karşılarlar.

Ankastre Ocak Hangi Malzemelerden Üretilmektedir?

Ankastre ocak üretiminde cam, seramik, döküm, metal, emaye ve paslanmaz çelik, inox gibi malzemeler kullanılır. Cam ve seramik ankastre ocak malzemesine sahip modeller şık görünümlüdür. Ayrıca temizlenmesinin kolay olmasından dolayı en çok tercih edilen modeller arasında yer alırlar. Metal, emaye, inox ve çelik modeller sağlam ve dayanıklı ürünlerdir. Bu malzemelerden üretilmiş ocak modellerinin kullanımlarına ve bakımlarına dikkat edildiği takdirde uzun yıllar kullanılır.

Ankastre Ocak Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ankastre ocak satın almayı düşünüyorsanız ihtiyacınız olan bazı özellikleri belirlemeniz gerekir. Öncelikle alacağınız modelin ebatlarının mutfak tezgahınızda ayrılan bölüme uyması için ölçüsünü almanız gerekir. Daha sonra pişirme ihtiyacınıza göre satın alacağınız ocağın göz sayısını belirlemelisiniz. Kalabalık bir aileye sahipseniz veya geniş bir mutfağınız varsa 4+1 gözlü modelleri tercih edilebilir. Yalnız yaşıyorsanız ya da mutfak tezgâhınız küçükse 2 gözlü modelleri düşünebilirsiniz. Ankastre ocak renkleri ve tasarımı mutfağınızın dekorasyonuna uyum sağlaması açısından önemlidir. Siyah, beyaz, gri gibi klasik renkli modeller arasından mutfağınıza uygun olabilecek rengi tercih edebilirsiniz. Dikdörtgen ve kare modelleri mutfak tezgahınızda ayrılan alana göre seçebilirsiniz. Gaz ile çalışan ankastre ocak modelleri seçerken kullanacağınız yakıt tipini de göz önünde bulundurmalısınız. Doğalgaz veya LPG ile çalışan modeller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Bu modellerde gaz emniyetinin bulunması önemli kriterler arasında yer alır. Dikkat etmeniz gereken bir başka özellik ise temizliğinin kolay olmasıdır. Pişirme işlemi sırasında yemek taşmaları, yağ sıçraması gibi durumlar olacağı için kolay temizlenen modeller olması zamandan ve emekten kazanmanız açısından önemli bir kriterdir.

Ankastre Ocak Avantajları Nelerdir?

Ocak seçiminizi ankastre modellerden yana kullanacaksanız ankastre ocak avantajları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu ürünler elektrik, doğalgaz, LPG enerjisi ile çalıştıkları için yaşam alanınızın enerji türüne göre seçim yapabilirsiniz. Yaşam alanınız elektrik kullanımına uygunsa elektrikli ankastre ocaklar, doğalgaz kullanımına uygunsa gazlı ankastre ocak modelleri avantajlı enerji tüketimi sağlar. Otomatik çakmak özellikleriyle oldukça pratik kullanım imkânı verirler. Göz sayısı arttıkça aynı anda yemek pişirme imkânınız artar. Bazı modellerde ayrıca küçük bir göz de bulunur. Bu gözü ağır pişmesi gereken yemeklerde, çay demlemekte, Türk kahvesi yapımında kullanabilirsiniz. Elektrikli gözü bulunan modelleri LPG gazınız bittiğinde, doğalgaz da herhangi bir sorun olduğunda kurtarıcı bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz.

Ankastre Ocak Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ankastre ocağın mutfak tezgahına kurulumu için ocak ile tezgâh arasında güvenli bir mesafe bulunmalıdır. Bu mesafeler ocak boşluğu, arka ile yan duvarlar arasında en az 6 cm, tezgâh önünde ise en az 5 cm kalacak şekilde olmalıdır. Tezgâh yüzeyi düzgün ve sağlam olmalıdır. Mutfak tezgâhında kullanılan malzemenin en az 100 derece sıcaklığa dayanıklı olması gerekir. Mutfak dolabında ve tezgâh üzerinde gaz hortumunun geçeceği uygun delikler ve cihaz için ayrılmış bir priz olmalıdır. Ocağın kurulumu için öncelikle ocağı dikkatli bir şekilde ters çevirerek yüzeyinin zarar görmeyeceği bir yere koyun. Ocak ile tezgâh arasına sıvı girmesini engelleyecek izolasyon contasını ocağın alt taban çevresine yapıştırın. Ocağı dikkatlice tezgâhta ayrılan yere yerleştirerek tamamen oturduğundan emin olmalısınız. Cihazın alt kısmında montaj aparatlarını kullanarak tezgâha sabitlemelisiniz. Ocak üzerindeki etiketleri çıkarıp bek takımlarını yerleştirmelisiniz. Gaz hortumunu ocağın gaz girişine bağlayın. Gaz kaçağını olup olmadığını kontrol etmeyi unutmamalısınız. Cihazın fişini prize takıp, bütün fonksiyonlarının çalışıp çalışmadığını kontrol ederek ocağınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ankastre Ocak Bakımı Nasıl Yapılır?

Düzenli olarak ankastre ocaklarınızın bakımını yaparak uzun ömürlü olmalarını sağlayabilirsiniz. Ürünün zarar görmemesi için üzerine dökülen yemek kalıntılarının fazla bekletilmeden temizlenmesi büyük önem taşır. Bakımları için pas önleyiciler ve mikrofiber bezlerden yararlanılabilirsiniz. Temizlik sonrasında nem ve deterjan kalıntılarının kalmamasına dikkat etmelisiniz. Sıvı ve püskürtme şeklinde bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Bu bakım ürünlerini lekeli yüzeye püskürttükten sonra mikrofiber bezle silip kurulayabilirsiniz. Ocağınızın parlaklığını korumasını istiyorsanız bebe yağı ve benzeri ürünler kullanabilirsiniz. Ankastre ocağınızın elektrik gözü varsa ara sıra üzerine makine yağı dökerek yağlayabilirsiniz. Üzerinde bir yağ tabakası oluşturduktan sonra hafifi nemli bir bezle silerek bakımını yapabilirsiniz.

Ankastre Ocak Nasıl Temizlenmeli?

Ankastre Ocak temizliği üretilen malzemenin özellikleri dikkate alınarak yapılmalıdır. Cam gibi hassas yüzeylere sahip ankastre ocak temizliğinde mikrofiber bezlerin kullanılabilirsiniz. Bulaşık süngerlerinin yumuşak kısımlarından yararlanabilirsiniz. Ocağın yüzey malzemesine uygun temizlik maddeleri kullanılmalısınız. Çamaşır suyu gibi aşındırıcı ürünler kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bu tür aşındırıcı temizlik malzemeleri cihazı deforme eder ve yüzeyinin matlaşmasına neden olabilir.

Ankastre Ocak Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dikkatli şekilde kullanarak ankastre ocaklarınızdan uzun yıllar yararlanabilirsiniz. Ankastre ocak kullanımında dikkat etmeniz gerekenler şöyle sıralanabilir; 

Yemek pişirirken kapaklı tencere ve tava kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Kapak kullanmadığınız takdirde yakıt tüketiminiz 4 kat artar.

Tencerenizin taban genişliğine göre ocak gözü kullanmalısınız. Büyük tabanlı tencere ise büyük gözü, küçük tabanlı tencere ise küçük gözü kullanarak yakıt tüketiminden tasarruf edebilirsiniz. Gaz alevi tencerenin tabanından taşmamalıdır.

Düz tabanlı tencereler kullanmalısınız. İçbükey tabanlı tencereler kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Ankastre ocağınız gazlı ise kafa ve şapkalarını bulaşık makinesinde yıkamamalısınız. Sert sünger ve temizlik malzemeleriyle temizlememelisiniz.

Ocağınız LPG ile çalışıyorsa tüpün bulunduğu alanın çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına özen göstermelisiniz.

Ocağınızın düzenli olarak gaz kontrollerini ve yıllık bakımlarını yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Gazlı ocakların gözlerinin her zaman temiz olmasına özen göstermelisiniz. 

Alevinin düzgün çıktığından emin olmalısınız.

Tencere ve tavalarınızın saplarını ocak üzerine gelmeyecek şekilde yerleştirmelisiniz.

Ankastre Ocak Fiyatları

Mutfaklarda pratik kullanım sağlayan ankastre ocakların fiyatları teknik özelliklerine, boyutlarına, üretiminde kullanılan malzemeye göre farklılık gösterir. Küçük ebatlara sahip modeller büyük ebatlarda modelleri göre daha farklı fiyatlarda olabilir. Döküm ve metal modeller ile cam modeller arasında fiyat farkı bulunur. Ocakta bulunan göz sayısı fiyatları etkileyen özellikler arasında yer alır. 2 gözlü modeller ile 4 veya 5 gözlü modeller arasında fiyat farkı bulunur. Ankastre ocağın dokunmatik, otomatik çakmaklı, zaman ayarlı olması fiyatlar üzerinde etkili olur. Siz de mutfağınıza ankastre ocak almayı düşünüyorsanız Simfer’in web sayfasını ziyaret ederek ankastre ocak modelleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ankastre ocaklar mutfağınızın şekline göre bir çok farklı modelde olabilir. Ocakların modelini belirleyen faktörler, kullanılan malzemeler, ocağın fonksiyonları, ısınma dereceleri ve ilave özelliklerdir. Yine ocakların özel tasarımları ve renkleri de model tercihinizde etkili olacak faktörlerden biridir.

Ankastre ocakların enerji kullanımı farklı şekillerde olabilir. Bazı modeller tamamen elektrikli olabilirken, bazı modeller doğal gazlı ya da tüplü, bazı modeller ise hem elektrikli, hem de doğal gazlı olabilir. Bazı özgün modellerde ise ankastre fırın doğrudan fırının üzerinde olabilir ve iki ısıtma ünitesi birlikte tek bir beyaz eşya olarak satın alınabilir.

Ankastre ocakları tercih ederken belki de en önemli özelliklerden biri ankastre ocağın tasarımıdır. Yeni ankastre ocaklar, kullanılan malzemeler ve özgün tasarımlarıyla çok cezbedici olabilirler. Özellikle çeşitli renkleri ile mutfaktaki diğer beyaz eşyalar ile bütünlük teşkil edebilirler ve mutfakta bambaşka bir şıklık oluşturabilirler.

Ankastre ocaklar sadece geniş ya da önceden yeri hazırlanmış standart mutfaklarda değil, alanı dar olan daha küçük mutfaklarda da kolaylıkla kullanılabilir. Bu tür mutfaklar için daha küçük (tek gölü, iki gözlü ya da üç gözlü) modeller bulunmaktadır. Bu haliyle ankastre mutfaklar sadece geniş alanı olanlar için değil, çekirdek aileler ve bekarlar için de oldukça kullanışlı ve şık ocak alternatifleri arasındadır.

Ankastre ocak fiyatlarını belirleyen bir çok etken bulunmaktadır. Size en uygun fiyatlı ankastre ocağı seçerken ihtiyaçlarınızı tam olarak belirlemeniz büyük önem taşımaktadır.

Öncelikle belirlenmesi gereken faktör ailenizin büyüklüğüdür. Geniş ailesi olanların ve evde sık ve çeşitli yemekler yapan ailelerin dört gözlü ankastre ocakları tercih etmelerini öneririz. Ancak mutfak alanınız dar ise, çekirdek bir aile ya da bekarsanız iki gözlü ankastre ocakları tercih edebilirsiniz.

Ankastre ocakların fiyatlarını etkileyen ikinci büyük unsur, ankastre ocakların yapılmış olduğu malzemelerdir. Cam seramik modeller günümüzde sık kullanılan ve ankastre ocaklarda tercih edilen malzemelerdir. Yine gazlı modellerde tercih edilecek ızgara da ankastre ocak fiyatını belirleyecek başka bir unsurdur. Burada emaye ya da döküm ızgara alternatiflerinden birini tercih edebilirsiniz. Döküm ızgara ısıyı daha iyi yansıtması nedeniyle tercih sebebi olabilirken, emaye ızgara kolay temizlenmesi ile ön plana çıkmaktadır. Elektrikli ocaklarda ise Simfer’de bulunan hızlı ısıtan (hi-light) ocaklar, hem pratik kullanım sağlamakta, hem de kolayca temizlenebilmektedir.

Ankastre ocaklarda bir başka fiyat belirleyici unsur da ankastre ocaklarda bulunan özelliklerdir. Günümüzde yüksek teknoloji ankastre fırınlara daha iyi ısıtma, pratik kullanım ve güvenlik alanlarında bir çok teknolojik özellik ekleme imkanı sunmuştur. Maliyetinizi dikkate alırken bu özelliklerden sizce önemli olanlarını içeren ankastre ocak modellerini tercih etmeniz uygun fiyatlı bir ankastre ocak seçmenizi sağlar. Simfer’de ankastre ocaklarda bulunan çocuk kilidi, otomatik gaz kesme emniyeti, düğmeden otomatik ateşleme sistemi, kullanım kolaylığı sağlayan önden kontrol sistemi gibi özellikler hem kullanım kolaylığınız, hem de güvenliğiniz için önemli fonksiyonlardır. Ankastre ocak fiyatlarını değerlendirirken yalnızca ocak fiyatına değil enerji kullanımına da dikkat etmek gerekir. Ankastre ocakların A sınıfı olması enerjinin daha verimli kullanılmasını sağlar. Yine tercih ettiğiniz enerji kaynağı da (doğal gaz ya da elektrik) uzun zamanlı kullanımda maliyetlerinizi etkileyecek olan diğer faktörlerdir.

Ankastre Ocak Ölçüleri

Ankastre ocak seçiminde belki de en önemli olan konu ankastre ocak ölçüleridir. Ankastre ocak seçerken mutfağınızın büyüklüğü, yemek yapma alışkanlıklarınız, ailede kaç fert olduğu ve yaptığınız yemek şekilleri önem taşır. Mutfağınız büyükse ve ankastre ocak için ayrılmış bir yer varsa dört gözlü bir ankastre fırın satın almayı düşünebilirsiniz. Simfer’de dört gözlü ankastre ocakların genişliği 60 cm’dir.

Eğer mutfağınızda yeterli yer yoksa, ya da çekirdek bir aileyseniz iki gözlü ankastre ocakları tercih edebilirsiniz. Simfer’de hem elektrikli, hem de doğal gazlı iki gözlü ankastre ocak modelleri bulunmaktadır. İki gözlü ankastre ocak modellerinin genişliği 30 cm’dir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.