• En Yeniler
  • Çok Satanlar
  • Popüler
  • Editörün Seçimi
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Teknolojinin hızını hiç kesmeden geliştirmeye devam ettiği ürünlerden biri olan fritöz modelleri kullanım kolaylıklarına ilave olarak sağlıklı yiyecek pişirme özelliklerini ekler. Sağlıklı beslenme rutininize eşlik edecek, çok az yağ ile veya yağsız kızartmalar yapmanıza olanak tanıyan airfryer modelleri birbirinden farklı kullanım kolaylıklarını mutfağınıza taşır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte etkili sonuçlar veren elektronik ev aletleri yaşamın kolaylaşmasını sağlar. Yemek yapma deneyimlerinizi keyifli hale getiren airfryer modelleri de bu elektronik aletlerden birisi. Çıtır çıtır patatesleri kızartabileceğiniz, sağlıklı haşlamalar yapabileceğiniz ürünler pişirme cihazları arasında ilk sıralarda yer alır. Türkçeye sıcak hava fritözü olarak çevrilebilen airfryerlar sıcak havayı kap içerisinde döndürerek yemeklerinizi az yağla pişirmenize yardımcı olur. Tezgah üzerinde rahatlıkla kullanılabilen bir konveksiyonel fırın da diyebiliriz. Yaygın olarak kızartmalar için kullanılsalar da airfryer modelleri atıştırmalıklar, sebzeler, etler ve benzeri birçok ürünü kolaylıkla pişirebilir.

Air Fryer & Fritöz Modelleri

Airfryer modelleri ilk seçenek olarak hazne kapasitesine göre şekillenmektedir. Tek haznede 7 litre kapasite sunan modeller olduğu gibi aynı anda iki farklı yiyeceği hazırlamanız için düşünülmüş çift hazneli airfryer modelleri de bulunur. 

Dokunmatik ekranı ve tuşlarla desteklenmiş pişirme seçenekleri olan airfryer çeşitlerine ek olarak internet ağı üzerinden uygulama ile komut vereceğiniz modelleri, teknolojinin tüm imkanını kullanıcılarına sunmaktadır.

Airfryer modelleri dizayn olarak farklı şekillere sahip olarak üretilirler. Çelik, sert plastik gibi üretim malzemeleri farklı renk seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır.

Airfryer & fritöz modelleri öncelikli olarak kapasitelerine göre değişkenlik gösterir. Aynı anda iki farklı yiyeceği pişirmenizi sağlayan çift hazneli modellerden tek haznede 7 litrelik kapasite sunan modellere kadar pek çok seçenek ürün grubunda bulunur. Modellerin önce çıkan özelliklerinden bir diğeri ise dokunmatik ekran ve tuşlarla yönlendirilme sağlanabilmesi. Gelişmiş teknolojinin imkanlarından yararlanan bazı çeşitlerde ise İnternet üzerinden uygulama ile komut verilebilen sistem de yer alır. Kapasite ve teknik özelliklerin yanı sıra ürünlerin sahip olduğu tasarım detayları da modellerin çeşitlenmesine vesile olur.

Geniş ürün skalası içerisinde profesyonel kullanım için üretilen cihazların yanı sıra ev tipi modeller de yer alır. Elektrikle çalışan cihazlar herkesin ihtiyacını karşılamaya yönelik şekillenir. Birden fazla hazneye sahip endüstriyel kullanıma odaklı yüksek ısı sağlayan modeller işletmeler için ideal deneyimler sunar. Bu modelleri restoranlarda, kafelerde veya daha büyük işletmelerde tercih edebilirsiniz. Ekstra güvenlik önlemleriyle çocuklu aileler için de ideal olan ev tipi modeller ise her bütçeye uygun seçeneklerle karşınıza çıkar.

 Airfryer renkleri ise mutfakların dekorasyonuna şıklık katan tonlardan seçilir. Mutfaklarda en sık tercih edilen ve her dekorasyona uyum sağlayan siyah renk cihaz tasarımında da kendine yer bulur. Estetik detaylarla harmanlanan hava fritözleri sayesinde mutfak dekorasyonunuza da yeni bir hava katabilirsiniz. 

Air Fryer Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yemek pişirme işini kısa sürede halleden ürün modelleri arasında seçim yaparken kişisel kullanım alışkanlarınızı gözden geçirmek yararınıza olacaktır. Aldığınız pişiriciyi en çok ne için kullanacağınız, genellikle kaç kişilik yemekler hazırlamak istediğiniz gibi sorulara verdiğiniz yanıtlar seçim aşamasında işleri kolaylaştıracaktır. Hazne kapasitesini sorgulayarak incelediğiniz cihazın kullanımınıza uygun olup olmadığına hemen karar vermeniz mümkün.

Öğrenci evi, bekar evi veya çekirdek aileler için 3,5 – 4 litre kapasiteli airfryer modelleri yeterli olurken kalabalık aileler, işyeri mutfakları ve bol bol misafir ağırlayan evler için XXL olarak tabir edilen 7,5 – 9 litre olan modeller idealdir.

Mutfakta kullandığınız her elektrikli ev aletinde olduğu gibi airfryer alırken de en çok dikkat etmeniz gereken nokta cihaz ve gıda güvenliğidir. Seçtiğiniz ürün gıda temasına uygun, kanserojen madde içermeyen ısıya dayanıklı malzemelerden yapılmış olmalıdır. Gerekli standartlara uyularak imal edilmiş cihazları güvenilir markalardan temin etmeniz halinde yaşanabilecek tüm sorunları bertaraf etmiş olursunuz. 

Fazla yer kaplayan, görünüş olarak size pek hitap etmeyen bir modeli satın alsanız da uzun vadede cihazı pek kullanmadığınız gerçeğiyle yüz yüze gelirsiniz. Bu nedenle mutfakta estetik görünen airfryer renkleri arasında dekorunuzla bütünleşecek bir modelde karar kılabilirsiniz.

Ürün seçimi yapmadan önce pişirme ve yemek alışkanlıklarınızı belirlemelisiniz. Maksimum kaç kişiye yemek pişirmeniz gerektiğini düşünerek ürünün kapasitesine karar verebilirsiniz. Geniş ürün yelpazesinde çekirdek ailelere uygun az hacimli modeller olduğu gibi geniş aileler için üretilen geniş hazneli seçenekler de yer alır. Bu nedenden ötürü ürün satın almadan önce kaç kişilik yemek yapmanız gerekeceğini göz önünde bulundurmalısınız. İhtiyaçlarınıza göre ürün seçerken pişirme gücünü de hesaba katmalısınız. Pişirme gücü yüksek cihazların hızı da aynı oranda yüksektir ve böylece kısa süre yemeklerinizi hazır hale getirir. 

Kullanım kolaylığı dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta. Dijital kontrol panelleriyle sıcaklığı, pişirme programı kontrol edilebilen cihazlar yemek pişirirken daha konforlu olmanızı sağlar. Farklı pişirme modları sebzelerinizi, etlerinizi olması gereken sıcaklıkta pişirirken dijital paneller yemeğin pişmesine ne kadar süre kaldığını size gösterir. Böylelikle gerektiği anda sıcaklıkla ilgili ek müdahaleleri gerçekleştirebilir ve kendinizi ayarlayabilirsiniz.

Yemeklerinizi pişirdikten sonra ürünü temizlemeniz gerekir. Bazı ürünler bulaşık makinesinde yıkanırken bazıları elde yıkamaya uygundur. Bu noktada cihazda kullanılan materyaller temizleme kolaylığını belirler. Ürün satın almadan önce kullanılan materyallere ve temizlenme şekline de dikkat etmelisiniz.

Airfryer Avantajları ve Dezavantajları

Airfryer, mutfaktaki diğer pişirici aletler ile kıyaslanacak olursa ürünün en avantajlı yanı pişirmek istediğiniz yiyeceği kısa süre içinde sofraya konmaya hazır hale getirmesidir denebilir. Fırın ve ızgaraya kıyasla çok daha hızlı ve pratik bir yemek hazırlama ve pişirme aşaması deneyimlemiş olursunuz. 

Airfryer kullanımı hakkında avantaj olarak sayılabilecek bir başka konu da lezzet! Bir kaşık sıvı yağ ile yaptığınız tencere yemeklerindense bir kaşık yağ ile pişirdiğiniz etler, sebzeler çok daha lezzetli olacaktır. Airfryer sağlıklı mı ya da pişirdiği yiyecekler lezzetli mi gibi sorulara evet yanıtı verilebilir. 

Airfryer yemek hazırlanabilen bir cihaz olarak mutfaklarda baş köşeyi alsa da onunla sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilir, kek pişirebilir, meyve sebze kurutabilir, yoğurt mayalayabilir, ızgara yapabilir, yemek ısıtabilirsiniz. Bu kadar çok özelliği bünyesinde barındırmasıyla çok kullanışlı bir cihaz olduğunu bir kez daha kanıtlamış oluyor.

Airfryer kullanımı kişisel görüş farklılıklarına göre değişmekle birlikte bazı kullanıcılar tarafından fırına kıyaslanarak temizliği zahmetli görülen bir cihaz olabilir. Gerekli özeni göstererek bu tip bir dezavantajı deneyimlememeniz çok daha olasıdır.

Airfryer avantajları:

Yiyeceklerin çok az yağda pişmesini sağlar. Bu sayede yağ tüketimini azaltan cihazlar ekolojik dengeye katkıda bulunur. Yiyecekleri hava ile pişiren ürünler koku ve duman oluşumunu da engellemiş olur.

Öğünlerde alınan yağ oranını düşürmesiyle yiyeceklerin kalorisinin de azalmasını sağlar.

Yağda kızartma sonucunda oluşan sağlığa zararlı maddelerin oluşumunu azaltır.

Kısa sürede haşlama, kızartma, pişirme yöntemleriyle yiyecek elde etmenizi sağlar. Pratikliği sayesinde yemek yapmaya zaman bulamayan kişiler için büyük kolaylık sunan cihazlar fast-food tüketiminin de azaltılmasına vesile olur. Ekonomik açıdan da avantaj sunar.

Airfryer dezavantajları:

Pişirme süresi kızartmaya göre daha uzun olabilir.

Sağlıklı pişirme imkanı sunsa da buharda pişirme/haşlama, soteleme, fırınlama yöntemlerine göre daha farklı bir süreçtir.

Satılan cihazların bazılarında plastik materyaller kullanılır. Plastiklerin BPA içermesi sağlığa zararlı etki yapabilir. Bu yüzden ürün seçimi yaparken paslanmaz çelikten üretilip üretilmediğine dikkat edilmesi gerekir.

Airfryer Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Airfryer sunduğu yemek pişirme pratikliğinin yanı sıra kolay temizlenebilmesiyle de kullanıcıların beğenisini kazanmış bir fritözdür. Parçaları bulaşık makinesinde yıkanabildiği için pişirme işleminiz sonrasında temizliği sorun etmeniz gerekmez. 

Çıkarılabilir parçaları elde yıkamak isterseniz ılık su, bulaşık deterjanı ve bulaşık süngeriyle iyice köpükleyip ardından akan su altında durulayabilirsiniz. Tüm parçaları temiz bir bezle kurutmanız gerekir. Kuruttuğunuz parçaları yerine takarak cihazı bir sonraki kullanım için hazır halde bırakabilirsiniz. 

Cihazın çıkarılamayacak parçaları ve kesinlikle su değmemesi gereken elektrikli kısımları için ise ıslak olmayan nemli bir bezle airfryer temizliği yapmanız yeterli olacaktır. Bu aşama çizici, ağartıcı ağır kimyasal içeren deterjan kullanımından kesinlikle uzak durmalısınız.

Hava fritözlerinde az miktarda da olsa yağ kullanıldığı için cihazların kirlendiğinden ve yağlandığından söz etmek mümkün. Bu yüzden her kullanımdan sonra cihazınızı temizlemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca yiyecekler damlama tepsisine veya sepete yapışabilir, sıçrayan yağ ise ısıtma elemanını kirletebilir. Temizlenmeyen cihazlarda bir süre sonra kötü koku oluşumu da gözlenir. Lezzetli ve sağlıklı yemekleri her defasında pişirebilmek ve airfryer bakımı için temizlik es geçilmemesi gereken bir adım.

Satın aldığınız cihazın kullanım kılavuzunu okuyarak temizlik için nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Çünkü bazı cihazlar bulaşık makinesinde yıkanabilirken bazıları yıkanamaz. Bulaşık makinesinde yıkanabilen parçaları makineye yerleştirip geri kalan parçaları elinizde yıkayabilirsiniz. 

Bulaşık makinesinde temizlik için uygun olmayan cihazlarda ise öncelikli olarak elektrikle bağlantıyı kesmelisiniz. Cihazın sıcak olmadığından emin olduktan sonra hava fritözünün kapağını açarak sepetini veya varsa tavasını çıkarabilir ve yıkamaya başlayabilirsiniz. Temiz su ile sepeti yıkayabilirsiniz. Ardından nemli bir sünger yardımıyla cihazın iç kısmını sert darbeler uygulamadan silebilirsiniz. Cihazın her parçasının kuru olduğundan emin olduktan sonra sepeti cihazın içerisine yerleştirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Düzenli temizlik yaptığınız müddetçe kirler cihazda birikmez. Böylelikle sağlıklı yiyecekler pişirmeye devam edebilir ve ürünün kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Airfryer temizliği yaparken sert uçlu fırçalardan ya da çelik tellerden uzak durmalısınız. Çelik teller ve sert uçlu fırçalar plakların çizilmesine yol açabilir.

Air Fryer'da Neler Pişirilebilir?

Airfryer tarifleri arasında birbirinden güzel yemekler, atıştırmalıklar ve tatlılar bulunur. Sosladığınız tavuk kanatları air fryer haznesine dizerek güzel bir ızgara pişirebilirsiniz. Izgara yemeklerinin yanına çok yakışan közlenmiş sebzeler için cihaz haznesine yeşil biber, domates, kabak, patlıcan dilimleri ekleyerek pişmeye bırakabilirsiniz. Kullandığınız ürün geniş hazneli bir modelse bütün tavuk pişirmek için de kullanabilirsiniz.

Tavuk pişirirken harika lezzetler ortaya koyan air fryerla aynı performansı kırmızı et pişirirken de yakalayabilirsiniz. Dışı ve içi harika pişmiş, suyunu içinde muhafaza ederek çok lezzetli tatlar ortaya koyan et yemekleri hazırlamak size çok daha kolay gelecek.

Mevsiminde yağ olmadan kuruttuğunuz meyve dilimlerini ofiste, okulda, yolculukta her daim çantanızda bulundurabilirsiniz. Çilek kurusu, elma kurusu gibi lezzetli atıştırmalıkları yulaf ve sütle hazırladığınız kahvaltılıklarınıza dahil edebilirsiniz. Çocukların beslenme çantalarına ekleyebilirsiniz. İnce kesilmiş pancar ve baharat ile pancar cips yapabilirsiniz. Kış sebzelerinden brokoli, karnabahar, pırasa gibi sebzeleri bir kaşık yağ ile kolayca pişirebilirsiniz. 

Geleneksel Türk yemeklerinden her çeşit tencere yemeğini ve sulu yemeği hazne içinde sıcak hava fritözü pişirme sistemi sayesinde daha lezzetli bir şekilde pişirebilirsiniz. Sarma, sulu yemek çeşitleri, sebze yemeklerini ile sofranıza çeşitlilik katabilirsiniz.

Haznesinde veya muffin kalıpları içerisinde kek ve tatlı pişirmeniz de mümkün. Kabarmış puf puf kekler, revaniler ve şekerpareler pişirmek için air fryerı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Airfryer kullanımı kızartmalarla birlikte yaygınlaşsa da aslında kızartmaların yanı sıra pek çok yiyecek türü hava fritözleriyle hazırlanabilir. Hava fritözlerinde ızgarada et, tavuk veya sebze pişirebilirsiniz. Izgara yapılabilen kabak, patlıcan, mısır vb. tüm sebzeleri kızartabilirsiniz. Bunların yanı sıra airfrylerda dondurulmuş gıdaları çözmeye gerek kalmadan pişirebilirsiniz. Bunu yaparken sıcaklık kontrolüne dikkat etmeniz gerekir. Pankek, muffin, tart ve diğer pek çok hamur işi airfryer tarifleri içerisinde yer alır .

Hava fritözünde İzmir köfte, fırında makarna, sigara böreği, kek, somon, cupcake, pirzola, kestane, poğaça, sufle, çıtır tavuk, cips, közlenmiş patlıcan, sebze kızartma, ekmek, köz mısır gibi birçok yiyeceği elde edebilirsiniz. Sulu yemekler haricinde pek çok yemeği pişirmek mümkün denilebilir.

Air Fryer Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Air fryer kullanırken dikkat edeceğiniz en önemli nokta pişirme kademesidir. Birçok air fryer modeli üzerine yerleştirilen tuşlar sayesinde pişirmek istediğiniz yiyeceğin ideal pişirme sıcaklığını çok kolay bir şekilde seçebilirsiniz. Otomatik olarak başlattığınız pişirme işlemi sonunda airfryer uyarı vererek yemeğin piştiğini hatırlatır.

Hava fritözü kullanırken yağ miktarına dikkat etmelisiniz. Gerekenden fazla yağ koyarsanız yağın taşması veya köpürmesi gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Yağı az koyarsanız gıdaların doğru pişmemesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden koymanız gereken yağ miktarını öğrenerek o miktarda yağı sepete eklemelisiniz. Koyacağınız yağın da uygun olup olmadığına özen göstermelisiniz. Lezzetli ve sağlıklı sonuçlar alabilmek için hangi yöntemle yiyecek hazırlayacaksanız ona uygun yağı tercih etmelisiniz. Ayrıca pişirmek veya kızartma yapmak için kullandığınız yağı boşalttıktan sonra bir daha kullanmamalısınız. Kanserojen madde oluşumunun önüne geçmek için fritöz yağını her defasında değiştirmelisiniz.

Yiyecekleri pişirmek için sepete eklerken sepetin ağzına kadar dolu olmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü sepeti fazla doldurduğunuzda hava sepetin içerisinde yeteri kadar dolaşamaz. Bu durumda yiyecekler tam anlamıyla pişmeyebilir, havanın homojen dağılımından söz edilemez. Hatta üst kısımdaki malzemelerin yanma tehlikesi olduğundan da söz edilebilir.

Sepetlerin iç yüzeyleri genellikle yapışmaz materyallerden üretilir. Fakat yine de bazı panelenmiş gıdalarda yapışma gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu durumun yaşanmaması için yiyecekleri sepete eklemeden önce iç yüzeyi hafifçe yağlayabilirsiniz.

Airfryer kullanımı söz konusu olduğunda temizlik adımını es geçmemelisiniz. Cihazın temizliğini düzenli yaparak kullanım ömrünü uzatabilir ve sağlıklı besinler elde edebilirsiniz.

Air Fryer Ne Kadar Elektrik Harcar?

Airfryer elektrik harcama oranını kullandığınız cihazın gücü olarak tabir edilen watt aralığı belirler. Farklı model cihazların farklı kapasitedeki ürün modelleri arasında 1500 – 2500 watt aralığı olabilir. Düşük watt gücünde bir cihazla yüksek watt gücünde bir cihaz aynı oranda enerji tüketiminde değildir. Fırınla kıyaslayacak olunduğunda yiyeceği fırına göre çok daha hızlı pişirdikleri için çok daha çevre ve bütçe dostu aletler oldukları söylenebilir.

Elektronik cihazların ne kadar elektrik harcayacağı kapasitesine, türüne ve Watt gücüne göre değişkenlik gösterir. Satın alacağınız ürünün bilgilerinde yazan Watt gücü bir saatlik kullanımdan sonra ne kadar elektrik harcayacağını gösterir. 2500 W gücündeki bir cihaz saatte 2.5 kW elektrik tüketir. Bu şekilde satın almak istediğiniz ürünün ne kadar elektrik harcayacağını tespit edebilirsiniz. Yüksek Watt gücüne sahip cihazlar daha fazla elektrik harcar.

Airfryer'da Yemek Pişirirken Ne Kadar Yağ Kullanılmalıdır?

Airfryer kullanırken pişireceğiniz yiyeceğin çeşidine göre hiç yağ kullanmayabilir veya sadece bir yemek kaşığı yağ ile nefis kızartmalar hazırlayabilirsiniz. Sıkı bir diyet uyguluyorsanız pişirdiğiniz yağsız etler ve sebzeler ile kendinize çok sağlıklı bir öğün hazırlayabilirsiniz. Yağsız pişireceğiniz sebze çeşitleri veya et, tavuk parçaları kurumadan pişeceği için lezzetten öden vermeden ve yağ kullanmadan hazırladığınız yiyecekleri sofranıza taşıyabilirsiniz.

Hava fritözünüzde yemek pişirirken ne kadar yağ koyacağınız pişireceğiniz yemeğin türüne göre değişir. Satın aldığınız ürünün kullanma kılavuzunda ve yemek pişirme programlarında ne kadar yağ eklemeniz gerektiği yazar. Ürünün kullanma kılavuzunda sıcaklığın ne kadar olmasından kaç yemek kaşığı yağ eklemeniz gerektiğine kadar tüm detaylar yer alır. 

Hava fritözlerinde genellikle kızartma yağı, zeytinyağı gibi sıvı yağlar kullanırken kimi zaman hayvansal yağlar da değerlendirilebilir. Fakat yanma riski olduğu için soğuk sıkım yağların kullanılmaması önerilir. Bu noktada yağı doğrudan tavaya ya da sepete eklememeye dikkat etmelisiniz. Yağı malzemelere ekleyerek pişirme ya da kızartma işlemini yapmalısınız.

Airfryer Sağlıklı mı?

Hava fritözlerinde yağsız ya da az yağlı yiyecekler piştiği için sağlıklı besinler elde edildiği için bu durumun sağlığa faydalı olduğu belirtilir. Yüksek sıcaklıkta kızartılan yemeklerde akramid gibi tehlikeli bileşikler ortaya çıkar. Fakat hava fritözlerinde böyle bir durum söz konusu değildir; bu açıdan bakıldığında da daha sağlıklı olduğu söylenebilir.

Air Fryer Fiyatları

Hazne kapasitesi, sunduğu ilave özellikler ve marka faktörü gibi değişkenlere bağlı olarak airfryer fiyatları değişen ücret aralıklarında kullanıcıların karşısına çıkar. Hesaplı bir alışveriş için öncelikle ihtiyacınızı doğru bir şekilde saptamalı ve kullanmakta zorlanacağınız kadar küçük bir modeli seçmekten kaçınmalısınız. Aynı şekilde ihtiyacınızın üzerinde bir kapasiteye sahip model de gereksiz bir enerji tüketimine ve harcamaya neden olacağı bütçenize fayda sağlamayacaktır. Doğru incelemeler sonrası seçtiğiniz modeli uzun yıllar memnuniyetle kullanmaya devam edebilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.